Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Recent mama mea a fost victima unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Recent mama mea a fost victima unui accident rutier, ...

Buna ziua,
Recent mama mea a fost victima unui accident rutier, pe trecerea de pietoni, soldat cu decesul mamei.
Am inteles de la domnul politist ca se va deschide un dosar penal si un proces.
Va rog din suflet sa ma informati care sunt pasii si care este procedura in acest caz si ce ar trebui sa fac eu, ca sa imi usurez situatia disperata.
Multumesc,
Bună seara.

În primul rând, condoleanțe dvs. și întregii familii, pentru pierderea suferită.

Situația este destul de complexă, motiv pentru care v-aș sfătui să angajați un avocat.
În cadrul dosarului penal ce s-a constituit, se vor administra o serie de probe, cea mai importantă fiind expertiza tehnică auto, care va trebui să lămurească împrejurările producerii accidentului.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Trebuie să discutați cu un av pt a va asigura ca o sa va maximizati șansele de a obține despăgubiri cat mai.mari.Bineinteles că acestea nu pot sub nicio formă să înlocuiască pierderea suferită dar va vor ajuta pe dvs si ceilalti membrii ai familiei sa rezolvați diversele probleme ce se ivesc.
Indicat ar fi sa v-a angajati un avocat specialiat pe accidente rutiere.In ultimii ani destul de multi avocati sau axat doar pe accidente rutiere si cunosc mai bine toate procedurile catre parchet,tribunal si compania de asigurari.
Trebuie sa va constituiti parte civila in dosarul penal.Aveti nevoie de un avocat specializat pe accidente rutiere , cu referinte bune de corectitudine si sa urmariti indeaproape , pas cu pas , ce se intimpla cu dosarul penal.
Daca despagubirile se fac prin intermediul companiei de asigurari, desi sunt sfatuita sa evit aceste companii, nu mai pot sa ma constitui parte civila, pe rol ramane partea penala, Stau si ma intreb cu ce ma incalzeste ca face puscarie, la ce imi mai foloseste. Este foarte adevarat ca sunt super confuza in momentul de fata si nu prea inteleg procedurile.