Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019.

Buna ziua,
1. Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019 se mentioneaza doar in DU 2021 la ``pierdere fiscala din anii precedenti`` sau trebuie mentionata si in Registrul de evidenta fiscala la 31.12.2020?
2. Impozitul pe venit, CAS si CASS pentru 2020 s-au platit la un loc, o singura suma. Este corect ca aceasta suma sa fie defalcata in RJIP astfel incat programul de contabilitate sa alcatuiasca corect Registrul de evidenta fiscala 31.12.2020 si Situatia de calcul al impozitului, dpdv al cheltuielilor deductibile si nedeductibile? Multumesc
george-neagu, moderator
Pierderea fiscala doar in declaratia unica.
Este corect ca acea suma de la contributiile sociale sa fie defalcata in RJIP.
george-neagu, moderator