avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019.

Buna ziua,
1. Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019 se mentioneaza doar in DU 2021 la ``pierdere fiscala din anii precedenti`` sau trebuie mentionata si in Registrul de evidenta fiscala la 31.12.2020?
2. Impozitul pe venit, CAS si CASS pentru 2020 s-au platit la un loc, o singura suma. Este corect ca aceasta suma sa fie defalcata in RJIP astfel incat programul de contabilitate sa alcatuiasca corect Registrul de evidenta fiscala 31.12.2020 si Situatia de calcul al impozitului, dpdv al cheltuielilor deductibile si nedeductibile? Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:26, 5 Aprilie 2021
Pierderea fiscala doar in declaratia unica.
Este corect ca acea suma de la contributiile sociale sa fie defalcata in RJIP.
Ultima modificare: Luni, 5 Aprilie 2021
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sistem real - plata cas si cass se trece in registrul de incasari si plati? DianaGherea DianaGherea Sunt PFA in sistem real. Nu am angajati. Plata CAS SI CASS se trece in registrul de incasari si plati? Plata CAS este cheltuiala deductibila? Dar plata CASS ... (vezi toată discuția)
Pfi - mic ghid c_marusia c_marusia Bună ziua! De curând mi-am făcut un PFI pt a mă putea angaja ca medic colaborator cu jumătate de normă la o companie. Aș avea nevoie de un site ... (vezi toată discuția)
Inregistrare plata impozit pe venit si sanatate vali7111 vali7111 Buna ziua. Plata impozitului de 16% pentru veniturile obtinute din activitatea PFA poate fi inregistrata in \"registru pe venituir si plati\"?Dar cei 5,5 % ce ... (vezi toată discuția)