Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Vreau sa cumpar un apartament care costa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Vreau sa cumpar un apartament care costa 70000mii ...

Buna ziua,
Vreau sa cumpar un apartament care costa 70000mii euro.
Problema este in felul urmator:
am suma de 58k cash(cand a venit pandemia, am scos ce aveam in banca si am schimbat in euro, aproximativ 30k euro. Restul pana la 58k adica 28k am mai strans si mi-au mai dat parintii si fratii+ce am mai strans de la nunta).
Pentru diferenta de 12k euro voi lua un credit de la banca.
Nu stiu cum sa procedez pentru a putea cumpara apartamentul, fara sa incalc legea.
Stiu ca poti plati la notar max 10k euro, iar restul prin banca.
Daca ma duc la banca, deschid un cont in euro, bag toti banii in cont e ok?
Este posibil sa am probleme in felul acesta?
Daca puteti prezenta documente justificative privind provenienta sumei de 58.000 de euro nu veti avea probleme. Ca sa evitati aceste inconveniente puteti sa depuneti treptat suma in banca intr-un cont deschis pe numele dvs, in limita a maxim 10.000 euro pe zi, caz in care puteti da la banca o declaratie privind provenienta sumelor de bani depuse, fara a aduce si documente justificative. Intrebati care sunt conditiile de alimentare a contului cu numerar inainte de a va deschide contul, unele banci sunt mai permisive decat altele in aceasta privinta.
Am inteles.
Chiar nu stiam cum se procedeaza.
Multumesc frumos!

MihailZC a scris:

Daca puteti prezenta documente justificative privind provenienta sumei de 58.000 de euro nu veti avea probleme. Ca sa evitati aceste inconveniente puteti sa depuneti treptat suma in banca intr-un cont deschis pe numele dvs, in limita a maxim 10.000 euro pe zi, caz in care puteti da la banca o declaratie privind provenienta sumelor de bani depuse, fara a aduce si documente justificative. Intrebati care sunt conditiile de alimentare a contului cu numerar inainte de a va deschide contul, unele banci sunt mai permisive decat altele in aceasta privinta.