Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu pot intelege impartirea mostenirii pe linii. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu pot intelege impartirea mostenirii pe linii. Am urmatorul ...

Nu pot intelege impartirea mostenirii pe linii. Am urmatorul exemplu: mostenirea a fost acceptata de catre sotul supravietuitor, tatal defunctului un frate uterin si 2 frati consagvini.
Nu e pe nicio linie.
Frații au drepturi egale, indiferent daca sunt uterini sau cosangvini. Sunt rude din aceeasi clasa și de acelasi grad cu defunctul.
Masa succesorala se va împărți:
Soțul supraviețuitor 1/3
Iar restul de 2/3 va fi moștenit astfel:
- tatăl 1/4, adică 2/12
- frații 3/4, adică 6/12
raluk0207, utilizator