avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la mostenirea defunctului ...

Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la mostenirea defunctului vine un singur parinte care are un copil care este frate consagvin cu defunctul si un frate bun. Pentru a calcula cota fratelui bun se face impartirea pe linia materna chiar daca aceasta nu mai este in viata.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:33, 6 Aprilie 2021
Ati adresat 3 intrebari de genul.
Sunteti in confuzie totală.
Dacă vorbiti despre mostenirea dvs, în raport cu dvs, tot frații au drepturi legale egale.
Indiferent ca sunt "buni", uterini sau cosangvini.
Fata de dvs, toti sunt frați.
Sunt colaterali privilegiați, din clasa a 2-a de moștenitori și rude de gradul 2 cu dvs.
Ca atare, nu este nicio împărțire pe linii.
Împărțirea pe linii și privilegiul dublei legături se aplica in raport cu părinții dvs, în ipoteza în care ar fi vorba despre succesiunea acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati!speta la succesiuni byank04 byank04 Chiar am nevoie de ajutor.:((Am o nelamurire foarte mare in legatura cu mostenirea legala.De exemplu in cazul in care sunt ambii parinti in viata,ei primesc ... (vezi toată discuția)
Mostenire pia_costescu pia_costescu persoana decedata, fara copii si sot, mostenitori legali: doi frati, din care unul vitreg. Care sunt fractiile de impartire ale masei sucesorale? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Nu pot intelege impartirea mostenirii pe linii. am urmatorul ... Alexia Popescu Alexia Popescu Nu pot intelege impartirea mostenirii pe linii. Am urmatorul exemplu: mostenirea a fost acceptata de catre sotul supravietuitor, tatal defunctului un frate ... (vezi toată discuția)