Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la mostenirea defunctului ...

Cum se calculeaza impartirea pe linii daca la mostenirea defunctului vine un singur parinte care are un copil care este frate consagvin cu defunctul si un frate bun. Pentru a calcula cota fratelui bun se face impartirea pe linia materna chiar daca aceasta nu mai este in viata.
Ati adresat 3 intrebari de genul.
Sunteti in confuzie totală.
Dacă vorbiti despre mostenirea dvs, în raport cu dvs, tot frații au drepturi legale egale.
Indiferent ca sunt "buni", uterini sau cosangvini.
Fata de dvs, toti sunt frați.
Sunt colaterali privilegiați, din clasa a 2-a de moștenitori și rude de gradul 2 cu dvs.
Ca atare, nu este nicio împărțire pe linii.
Împărțirea pe linii și privilegiul dublei legături se aplica in raport cu părinții dvs, în ipoteza în care ar fi vorba despre succesiunea acestora.