Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce e de facut daca o societate nu are activitate timp ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce e de facut daca o societate nu are activitate timp de cateva luni?

Buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti ce trebuie facut in cazul in care s-a infintat o societate si nu va avea activitate pana in luna iunie?
Multumesc
Termenele sunt mari in Bucuresti, nu stiu unde e societatea. In plus, acum se trece la judecarea de catre director, deci se vor recupera timpii acumulati, plus ca si pana acum se faceau cereri de preschimbare de termen.

Eu cred ca e nevoie de suspendare, pentru ca altfel se datoreaza impozitul forfetar.
Daca impozitul minim este principala problema... atunci incercati sa suspendati...
Atentie la perioada cat ati functionat...
Esti declarata cu salariat, platitor de impozit pe profit si tva din 05.11.2009.
Termenul pentru 010 in cazul in care nu ai incadrat salariat este 30 de zile. Pentru registrele contabile tot termen 30 de zile este....
Pentru luna decembrie depui declaratia 100, 300, 394 (daca ai facut achizitii), declaratie de cifra de afaceri (in 0 cu mentiunea ca nu ai facut achizitii intracomunitare).
Acestea sunt urgente... singura intarziata este vectorul fiscal 010.
Urmeaza declaratia 101, declaratia de inactivitate, 392...etc

Succes...