Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce documente sunt necesare pentru un schimb de terenuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce documente sunt necesare pentru un schimb de terenuri

As vrea sa fac un schimb de terenuri, mai precis sa schimb un teren arabil extravilan aflat in arenda cu un teren care este compus dintr-o parte de intravilan (aproximativ 1000m), si o parte de extravilan.
Acesta din urma nu este in arenda.
Mai precizez ca persoana cu care vreau sa fac schimbul detine teren extravilan tot in tarlaua in care se afla terenul meu extravilan, urmand ca acesta sa ramana tot in arenda.
Terenurile sunt echivalente ca valoare si pentru determinarea echivalentei am avut in vedere grila notariala.

Ce documente sunt necesare?
bibliopod, utilizator
Pentru ambele terenuri, aceleasi documente ca in cazul unei vanzari, mai putin cele prevazute de legea 17/2014.
Acte de proprietate, documentatie cadastrala, certificat de atestare fiscala, contract de arenda pentru terenul arendat si adeverinta emisa de primarie privind nearendarea pentru terenul nearendat.
Adresati-va unui notar public.
Multumesc!