Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il dezmostenesc ...

Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il dezmostenesc total masa succesorala e luata de mama sau ar avea drepul si copilul fratelui consagvin. Daca da in ce cote?
Despre ce dezmoștenire vorbiți, că nu există legea dezmoștenirii în România`? Cum intenționați să-l dezmoșteniți`?
Dapix, utilizator
Dezmostenire prin testament in caz de mor.

Dapix a scris:

Despre ce dezmoștenire vorbiți, că nu există legea dezmoștenirii în România`? Cum intenționați să-l dezmoșteniți`?

Frații și nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.
Dacă lasati un testament mamei sau altei persoane, indirect, ii înlăturați de la succesiune pe frate și pe copiii acestuia, iar beneficiarul testamentului va moșteni tot.
raluk0207, utilizator