avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il dezmostenesc ...

Am un frate consagvin iar acesta are un copil. Daca il dezmostenesc total masa succesorala e luata de mama sau ar avea drepul si copilul fratelui consagvin. Daca da in ce cote?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:24, 6 Aprilie 2021
Despre ce dezmoștenire vorbiți, că nu există legea dezmoștenirii în România`? Cum intenționați să-l dezmoșteniți`?
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
Dapix, utilizator
Dezmostenire prin testament in caz de mor.

Dapix a scris:

Despre ce dezmoștenire vorbiți, că nu există legea dezmoștenirii în România`? Cum intenționați să-l dezmoșteniți`?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Frații și nepoții de la frați nu sunt moștenitori rezervatari.
Dacă lasati un testament mamei sau altei persoane, indirect, ii înlăturați de la succesiune pe frate și pe copiii acestuia, iar beneficiarul testamentului va moșteni tot.
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o casa care este pe numele meu al mamei si al fratelui. daca ... Teosara Teosara Am o casa care este pe numele meu al mamei si al fratelui. Daca am ceda totul pe numele mamei si ea ar face testament pe numele meu dupe moartea fratelui ... (vezi toată discuția)
Mostenire: parintele poate face testament in favoarea altei persoane decat copilul sau poate vinde ceea ce are? cristel52 cristel52 Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire totala - ce obligatii legale mai am? buna ziua. ... SVAndrei SVAndrei Dezmostenire totala - ce obligatii legale mai am? Buna ziua. Am o intrebare legata de ce se intampla dupa dezmostenire. Pe scurt, mama mea a decis ca este ... (vezi toată discuția)