Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Agentie de animale de companie/agentie de intermediere ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Agentie de animale de companie/agentie de intermediere vanzari animale de companie?

Dupa ce legislatie isi desfasoara activitatea in Romania o agentie de animale de companie/agentie de intermediere vanzari animale de companie?
Am o divergenta cu o asemenea agentie ( nelivrare la timp a animalului de companie , in sensul ca una a zis la telefon si alta a pus in practica dupa ce i-am achitat comisionul , refuz de returnare comision facandu-se referire la niste termeni si conditii care nu ti-au fost adusi la cunostinta , neeliberare document fiscal dupa incasare comision, intelegeri pentru livrare la telefon si nimic in scris , etc) , m-am adresat OPC -ului iar acestia spun ca in baza legislatie in baza careia acestia fac verificari nu se aplica in cazul acestora. Multumesc !
george-neagu, moderator
Într un final, după multe insistente și indicații asupra modului de rezolvare către OPC, am reușit sa îmi recuperez banii. Firma ar fi fost amendata, conform celor ce mi-au comunicat cei de la OPC. Cu siguranță firma va continua cu aceste practici.