Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurari sociale de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurari sociale de sanatate

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: nu lucrez nicaieri, insa beneficiez de venit din cedarea folosintei bunurilor (venitul este mai mic decat plafonul anual).
Ce trebuie sa fac pentru a avea acces la asigurari sociale de sanatae?
Pentru ca nu sunteti obligata la plata asigurarii sociale de sanatate, cand depuneti declarata unica pentru a va declara venitul din inchiriere, completati si la partea cu asigurarea sociala de sanatate cum ca optati sa va asigurati platind pentru 6 luni si sa fiti asigurata tot anul 2021.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru sfat!