Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, as dori sa stiu de ce un apart. in care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, as dori sa stiu de ce un apart. in care locuiesc 4-5 ...

Buna ziua, as dori sa stiu de ce un apart. in care locuiesc 4-5 persoane plateste cheltuielile comune la fel cu cel populat cu o persoana? respectiv curatenia ( se face dupa 4 persoane nu una), camera video ( ofera securitate la 4 persoane nu doar una, salariile nu vad celelalte persoane prezente, doar una la calcul?) unde este diferenta la servicii oferite intre un apartament cu 5 persoane si altul cu o persoana? Plateste unul si ceilalti sunt suportati de cei cu un venit,,,) Care este logica ? 50 de persoane sau una , pltaeste doar una...nici nu mai e cazul sa declaram cati sunt in apartament ca platim la fel..pe apartament nu pe servicii de care beneficiaza fiecare...
As dori o lamurire legala, sunt blocuri care platesc toate cheltuielile comume dupa nr. persoane, altele dupa nr. apartamente...cum e legal?
Legal este cum spune legea 196/2018 iar conform acesteia, cheltuielile enumerate de d-voastra (salarii, supraveghere video) se platesc in functie de CPI.
Asadar, cu titlul de exemplu, un apartament de 80mp in care locuieste o persoana va plati mai mult din aceste cheltuieli decat un apartament de 70mp in care locuiesc 5 persoane.
Cheltuielile pe persoana sunt cele legate de gunoi, energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune si inca cateva.
Modul de repartizare a cheltuielilor il regasiti in legea 196/2018 la art. 82->93.
I0nutz83, utilizator
Repartizarea costurilor ,legal se face de catre administrator in conformitate cu disp L nr 196/2018
Daca exista neconcordante sau incalcari ale legii,sesizati oficial presedintele de asociatoe sau serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie