Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Spatiu detinut in comun de 2 proprietari, unul fiind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Spatiu detinut in comun de 2 proprietari, unul fiind majoritar

M-ar ajuta informatii referitoare la luarea deciziilor si repartizarea costurilor pentru un spatiu care apartine partial unei persoane private in cota majoritara (80%) iar restul apartinand unei a doua persoane in cota minoritara (20%).

Deciziile ar fi cele legate de prioritati, de actiuni de intretinere si costurile acestora precum si costuri de intretinere curente. De exemplu majoritarul poate avea 80% din spatiu iar minoritarul 20%.

Care ar fi modalitatea de lucru pentru luarea deciziilor legate de spatiul in cauza, poate majoritarul sa ia aproape toate deciziile mai putin cele care are afecta drepturile minoritarului de a folosi spatiul comun.
alexberi, utilizator