Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, am de achitat la primarie o suma de 22000 ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, am de achitat la primarie o suma de 22000 de lei. ...

Buna ziua, am de achitat la primarie o suma de 22000 de lei. Am fost plecat in strainatate 15 ani (vinovat pentru ca nu mi-am rezolvat problemele la timp).Ce pot face acum? Exista varianta de a plati datoria esalonat sau se poate prescrie o parte a acesteia? Multumesc!
Prescriptia datoriei intervine dupa 5 ani. Daca debitul are o vechime mai mare de 5 ani atunci nu veti mai putea fi executat silit.
Va trebui să arătați somatia unui av pt a vedea în ce consta debitul respectiv,pe ce perioada ,dacă mai sunteti in termen pt a contesta etc..