Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Drept Bancar - lipsa de reactie a bancii fata de o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Drept Bancar - lipsa de reactie a bancii fata de o cererea unui client, persoana juridica, de furnizare actele care insotesc documentele bancare cotidiene

Speta: o persoana juridica formuleaza o cerere scrisa catre sucursala Bancii al carei client este, prin care solicita sa i se comunice copii de pe toate documentele emise de societate si/sau destinate societatii in legatura directa/indirecta cu orice operatiuni bancare efectuate prin intermediul sucursalei (in special actele care insotesc documentele bancare cotidiene...cereri, adrese, mentiuni etc.). Banca nu raspunde solicitarii clientului..

Poate sa-mi indice cineva care este legislatia care prevede obligatia Bancii de a furniza Clientului informatiile privind operatiunile bancare efectuate de acesta, respectiv actele care insotesc documentele bancare cotidiene??

Va multumesc!
Multumesc Diana .
In OUG 99/2006 cu modificarile ulterioare informatiile pe care le-am postat eu sunt prevazute la art. 113
Bafta!
Cu siguranta ca autoritatea locala debitoare vatrimis si dv. copie dupa titlul executoriu.
~ Conținut șters la cerere ~
Acum sunteti persoana fizica sau juridica??? Oricum daca banca va retine sume in baza unui Titlu, trbuie sa mergeti la Autoritatea care a emis Titlul executoriu si sa clarificati, acolo va da si copie, altfel nu rezolvati....
Buna seara,

Cred ca este necesara o precizare. Doamna care a intitat acest topic este persoana juridica. Mi-am permis sa intervin si eu cu o intrebare deoarece cu citeva ore inainte cineva imi expusese un caz asemanator, dar este persoana fizica.

Daca am creat confuzii sau am generat disconfort imi cer scuze.

De asemenea, multumesc pentru raspunsurile primite. Au fost binevenite si foarte utile.