avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj bunuri-Bună ziua, Doi soti au divortat,dar nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj bunuri-Bună ziua, Doi soti au divortat,dar nu au facut partajul. Ce ...

Bună ziua,
Doi soti au divortat,dar nu au facut partajul. Ce se intamplă in cazul decesului unuia dintre ei? Pot face partajul succesorii?
Vă multumesc.
Cel mai recent răspuns: liliana_c , utilizator 19:35, 9 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca are moștenitori va judecati cu aceștia dar dacă nu are eu va recomand sa deschide procesul ca sa nu aveți surprize neplăcute.
Mergeti la avocat ca sa aflați ipotezele pe larg.
Vă mulțumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala arondoru arondoru Anul trecut am divortat de sotia mea ,intre timp aceasta a decedat,nu am avut timp sa deschid actiune de partaj,acum toate bunurile comune au ramas mamei ... (vezi toată discuția)
Partaj sau succesiune? DanaPuiu2006 DanaPuiu2006 Buna ziua. Trebuie sa va explic intai situatia: un prieten se afla in proces de divort, partaj si tutela copilului.Sotia decedeaza inainte de pronuntare. Ce ... (vezi toată discuția)
Succesiune la tribunal LauraZizilas LauraZizilas dupa moartea mamei in 2008 eu nu am decat o copie dupa certificatul ei de deces si nu am acces nici la casa nici la celelalte acte. va implor ajutati-ma sa ... (vezi toată discuția)