Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cont deschis la BRD, neutilizat de ani de zile - ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cont deschis la BRD, neutilizat de ani de zile - datorii adaugate fara informarea clientului

Buna seara,

Am un cont deschis la BRD din 2016 printr-o companie la care am lucrat. In acelasi an a incetat contractul de munca cu acea companie si se pare ca am ramas cu cu contul deschis.
Nu am card , nu am folosit internet banking ul, nu sunt tranzactii pe cont din 2016. Am primit mai demult un email cu GDPR in care mi se spunea ca daca nu accept sa-mi fie prelucrate datele ele vor fi sterse din sistem.
Zilele trecute am primit un sms ca sucursala se va muta la alta adresa si i-am contactat completand formularul de pe site ul lor si cerand detalii de ce primesc astfel de mesaje.
Am primit un email in care mi s-a atasat un document explicandu-mi procedura de inchidere a contului. Am cerut mai multe detalii despre produsele pe care sustineau ca le am la ei. Am fost contactata de un reprezentant BRD si mi s-a spus ca am o datorie de 500 lei si ca daca nu o achit si nu cer inchiderea contului ea va creste.
Aceeasi persoana mi-a spus ca era datoria mea sa cer inchiderea contului, ca nu se inchide prin firma care l-a deschis.

500 lei in conditiile in care nu am folosit acel cont si nu am fost informata nici pe email, nici in vreo scrisoare, nici telefonic de faptul ca as avea aceasta datorie.

Am trimis un nou email cerand detalii despre acea datorie.

As dori insa sa stiu daca nu ar fi trebuit sa fie prescrisa datoria dupa 3 ani sau ce as putea face in acest caz.

Multumesc anticipat,
Oana
C oana, utilizator
Depinde cum este contractul.
Daca nu au dreptate nu le dați banii.

Problema este ca un proces va costa de cel puțin 5 ori mai mult daca va angajati avocat.
Ei va pot ,,arde" dar instantele nu vor sa plătească de 10 ori mai mult.bancile decât 500 lei.
Aceasta este problema și.de aceea este greu de făcut ordine de avocati în privința băncilor.

La 500 lei sa.plateasca 5000 lei la un milion de cazuri s-ar resimți serios băncile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
dl. avocat are dreptate. ceea ce a omis insa sa scrie este ca in acest moment dvs aveti (inca) o relatie contractuala cu banca, prin urmare nu e vorba de o datorie de acum 5 ani pe care o doriti prescrisa.
banca e un furnizor de servicii. daca plecati din tara 5 ani, nu va demontati contorul de energie electrica.
Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns.

gi-jane2, moderator