Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal si contracte de munca unul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal si contracte de munca unul in perioada de proba si celalalt determinat

Buna ziua,

Cum se poate proceda in cazul unei persoane care abia s-a angajat, deci este in perioada de proba, mai lucreaza si part time la un alt angajator, pe perioada determinata pana la final de iulie, dar a aflat ca este insarcinata..idea este ca nu stie daca poate solicita program redus acolo unde are functia de baza, pentru ca deja are acolo part time, si atunci cum ar fi mai ok sa procedeze? daca intra in risc maternal trebuie sa figureze astfel la ambii angajatori?
ana-cer, moderator
OUG 96/2003
art. 13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

In speta, legea se refera la durata normala de munca si nu precizeaza expres locul de munca cu functia de baza sau cu norma intreaga.
Asta stiu, dar concret cum poate proceda? Inca nu a anuntat. Se presupune ca daca solicita reducerea programului trebuie sa o faca peste tot? Si atunci cate ore ar trebui sa lucreze acolo unde deja este pe 4 ore? Ea deja insumeaza 12 ore conform contractelor pe care le detine. Daca solicita medical de risc maternal se aplica obligatoriu pentru ambele joburi?

Cornel Vasile a scris:

OUG 96/2003
art. 13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

In speta, legea se refera la durata normala de munca si nu precizeaza expres locul de munca cu functia de baza sau cu norma intreaga.

1. Pasi:
- salariata merge la medicul de familie care ii va emite o recomandare:
- salariata instiinteaza angajatorul si la instiintare anexeaza recomandarea;
- angajatorul va emite o decizie de reducere a timpului de munca cu menținerea veniturilor salariale.

2. Reducerea o poate face si la un singur angajator .

3. Concediul de risc maternal se acorda pentru un singur angajator ...pentru celalalat numai daca sunt indeplinite prevederile legii.