Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare sediu social

Buna ziua,
Am citit despre acest subiect pe forum si in mare cam stiu ce am de facut pt a schimba adresa sediului social.pentru a intelege mai ine intrun caz personificat mentionez ca la vechea adresa a sediului nu mai locuimam vandut apartamentul,iar noua adresa unde dorim schimbarea sediului tine teritorial de Giurgiu.Trebuie deci sa formulez cererea catre ORC Giurgiu?
In acelasi timp dorim si alte mici schimbari (modificari) ,adaugiri coduri CAEN si as vrea sa stiu daca sunt conditionate unele de altele sau le pot cere pe cele ce nu impun schimbarea adresei pe adresa actuala ,urmand mai apoi sa ma adresez la Gurgiu pt modificare sediu????Multumesc anticipat.
Art 6, LRC, procedura in caz de schimbare de sediu in alt judet cu depunerea actelor daca se doreste la noul sediu se foloseste de mai bine de un an.
aba812001@
Textul din legea 26/1990 pe care l-ai invocat este asta:
Art. 6. - (1) Înregistrările în registrul comerţului se fac pe baza unei încheieri a judecătorului delegat sau, după caz, a unei hotărâri judecătoreşti irevocabile, în afară de cazurile în care legea prevede altfel.
(1ind.1) Judecătorul-delegat întâi sesizat spre a dispune înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind fuziunea, divizarea sau schimbarea sediului social al unei persoane juridice în alt judeţ se va pronunţa, prin aceeaşi încheiere, şi asupra înmatriculării persoanelor juridice astfel înfiinţate, radierii celor care îşi încetează existenţa ori înregistrării în registrul comerţului a modificării actelor constitutive ale persoanelor juridice care dobândesc o parte din patrimoniul persoanei juridice divizate, după caz, precum şi asupra înmatriculării şi radierii persoanelor juridice care îşi schimbă sediul social în alt judeţ.

Al.1 ind. 1 a fost introdus prin OUG nr. 52/2008
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Buna ziua,
Va deranjez cu o problema. Suntem de cativa ani 3 asociati intr-o firma, fiecare 33%. Dorim sa schimbam sediul social in aceeasi localitate, intrucat expira in primavara aceasta, intr-un spatiu nou; avem deja contractul de comodat, stampila asociatie, semnatura vecini, etc. Din pacate unul din noi nu mai este "activ" de ceva vreme in firma. Va trebui prezenta si semnatura acestuia pentru schimbarea sediului? Mentionez ca in nici un caz acesta nu va veni (daca trebuie) pentru aceste modificari, nu va veni nici la adunarea asociatilor si nici nu va raspunde la vreun telefon..din motive lesne de inteles..
Va rog sa ma sfatuiti cum pot proceda in astfel de situatie. Pot schimba sediul fara prezenta/semnatura lui? Nici de cedat partile sociale nu vrea sa le cedeze..probabil asteapta listarea firmei la bursa :))..
Cu stima,
Cristi Kompera
Poate semna administratorul cu puteri depline.
Va multumesc. Bine ar fi sa fie asa.
Administratorul sunt eu. Stiu ca se va modifica si actul constitutiv. In prezentul act este semnatura celor 3 asociati. Nu va trebui la fel? Asta m-a pus pe ganduri..Iar pana luni la registrul comertului sunt 2 zile :)