avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Unde gasesc o clasificare a produselor in functie de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Unde gasesc o clasificare a produselor in functie de durata utilizare

Unde gasesc o clasificare a produselor in functie de durata de utlizare pentru stabilirea garantiei?
Vindem diferite produse si vrem sa stim care intra la durata de utilizare indelungata, medie sau scurta.
Am cautat peste tot fara succes
Multe produse vin cu garantie de la producator de la 0 la 12 luni. Legea 449 prevede reducerea garantiei la durata de viata a produsului.
Garantia de conformitate se reduce si ea sau ramane la 24 de luni daca produsul are o durata, sa zicem de 6 luni?
Ultima modificare: Luni, 12 Aprilie 2021
Octavian1978, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:47, 12 Aprilie 2021
Vedeti daca va ajuta acest link:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie incaltaminte 30 sau 60 zile cyan cyan Legea 449/2003 Art. 17. - Consumatorul trebuie să informeze vânzătorul despre lipsa de conformitate [b]în termen de două luni de la data la care a ... (vezi toată discuția)
Garantie 1 sau 2 ani? rzvy rzvy Buna seara, Va deranjez cu o intrebare, legat de garantia produselor. Daca informatia mea este corecta, stiu ca garantia este de 2 ani pentru produsele ... (vezi toată discuția)
Reparatii produs in garantie s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna ziua! Pe scurt: achizitionat o imprimanta, dupa 6 luni se strica, o trimit in garantie si .....s-a rupt filmul. E de o luna acolo si nu da semne ca s-ar ... (vezi toată discuția)