Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... sofer grupa 2 de munca perioada pana in apr 2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

sofer grupa 2 de munca perioada pana in apr 2001

Buna ziua,
O persoana a lucrat in perioada 1996 - 2018 ca si sofer pe masina mai mare de 10 tone.
Poate beneficia de grupa 2 de munca pentru perioada lucrata pana in 01.04.2001 in baza unei adeverinte eliberate de angajator conform ordin 50/1990 pct 208 sin anexa 2? Angajatorul trebuia sa fi obtinut vreun aviz de la ITM? Angajatorul trebuia sa plateasca CAS specific pentru grup 2?
ram24, utilizator
Ca sa puteti beneficia de grupa de munca, angajatorul dvs trebuia sa intocmeasca documentatii cerute de legislatia in vigoare la data respectiva, sa obtina avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii incadrate in grupa de munca, iar dvs. trebuia sa fiti nominalizat pe loc de munca/ post de lucru/ meserie incadrata in grupa de munca.

Daca activitatea se desfasura intr-o grupa de munca, angajatorul trebuia sa plateasca c.a.s corespunzator pentru grupa respectiva.
Adeverinta emisa de angajator trebuie sa mentioneze baza legala de acordare a grupei de munca. La adeverinta, trebuie sa anexeze copie xerox dupa documentul intern conform caruia persoana a fost nominalizata ca beneficiar de loc de munca.