Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mi se poate lua apartamentu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mi se poate lua apartamentu?

am credit de nev.pers.la volksbank cu care sunt la zi si mai am credit la cetelem la care am restante,cei de la cetelem mau amenintat cami pune sechestru pe apartament ?se poate atata timp cat eu am luat credite pentru bunuri de la ei ?#-o

In conditiile in care aveti credit si dvs. nu il puteti achita ei sunt nevoiti sa isi recupreze banii.
Bineinteles ca se poate. Creditorul poate cere urmarirea oricaror bunuri ale debitorului pentru satisfacerea creantei, cu exceptia celor prevazute de lege (art.406, 407 C.pr.civ.). Apartamentul este unul din bunurile ce pot fi urmarite si executate silit in situatia in care nu aveti alte garantii reale asupra unor bunuri mobile (gajuri) sau venituri care pot fi urmarite si executate silit pt. satisfacerea creditorului.
ContSters36411, utilizator