Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, as vrea sa stiu daca se poate raspunsul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, as vrea sa stiu daca se poate raspunsul la urmatoarea ...

Buna seara, as vrea sa stiu daca se poate raspunsul la urmatoarea intrebare. am mostenit un teren de 900 mp pe care este si o casa, suntem 2 proprietari unul cu cote egale. pe cf scrie cota din teren si casa. daca unul dintre noi vrea sa vanda cum se calculeaza cota din casa? multumesc
Bună dimineața!
Cota ar fi de 1/2 pentru casa, dar, daca casa nu este comod partajabil în natură, nu prea puteti- obiectiv vorbind- să vindeți o astfel de casa!
Recomandabil este să faceți partaj și cel care va dobândi casa( și posibil tot terenul, despăgubind copărtașul cu o suma de bani numita sulta) va putea vinde acel imobil fara probleme!
Partajul îl puteți face la notar daca vă înțelegeți sau în instanță, in caz contrar, daca nu vă înțelegeți!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti