Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In caz de despartire (necasatoriti) cum se procedeaza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In caz de despartire (necasatoriti) cum se procedeaza cu apartamentul luat pe credit?

Buna seara,

Eu si prietenul meu am cumparat apartament cu credit imobiliar acum 5 luni (50%-50% in contract), desi eu am cheltuit 20K euro pana acum si el 10K. Nu ne mai intelegem bine si vreau sa ma interesez ce pot sa fac in cazul in care ne despartim dar eu vreau in continuare sa pastrez apartamentul si sa nu il vindem.
Multumesc!
OlgaF, utilizator
Preluati creditul in acte si ii dati sulta pt cota sa. Daca nu va intelegeti amiabil, veti partaj in instanta.
Bună ziua!
Sunteți coproprietar cu prietenul dvs.; că să păstrați dvs. apartamentul va trebui să îl despăgubiti cu ce a plătit acesta PTR credit plus cheltuielile cu contractul, investiții în casă etc și faceți acte cu banca și notar ptr. a fi dvs. unic proprietar( preluați creditul, vă găsiți un alt garant etc), asta daca vă înțelegeți; este vorba de partaj a bunurilor și datoriilor pe cale amiabila; in caz contrar, daca nu vă înțelegeți, ajungeți cu partajul in instanță!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti