Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am și eu o întrebare cam incomodă! Ce drepturi are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am și eu o întrebare cam incomodă! Ce drepturi are ...

Bună ziua!Am și eu o întrebare cam incomodă!Ce drepturi are o femeie divorțată,care a lucrat pe salariu minim tot timpul.?
drepturi la viata, la pensie, la partaj ? la ce drepturi va referiti ?
si dati niste detalii.
O fi muncit pe minim pe ec, dar o fi facut si altele, a avut grija de copii , de casa, etc
Cs să primiti.un răspuns trebuie să oferiți mai multe amănunte,care este situatia,divortsti,aveti bunuri dobândite cu soțul în timpul căsătoriei ,a contribuit soțul mai mult la dobândirea acestora etc.
Despre partaj este vorba.Bunuri dobândite în timpul căsătoriei, apartament,mașini, proprietăți..... Fără copii....
Soțul având bineînțeles contribuția mai mare din cauza venitului.
gi-jane2, moderator
Bună dimineața!
Daca este vorba doar de salariu in ceea ce privește dobândirea bunurilor comune, soțul având un salariu substanțial mai mare, poate cere și chiar obține o cota mai mare in ceea ce privește partea sa din bunurile comune! Trebuie însă precizat că la doamne/ femei trebuie avut în vedere și treabă în gospodărie( mâncare, spălat, calcat, curățenie etc), care se va lua în considerare ca și contribuție la dobândirea bunurilor dobândite de soți în timpul căsătoriei! Daca nu le făcea doamna, sigur se plăteau astfel de servicii!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Bună dimineața.Multumesc frumos pentru răspuns.Da, toate aceste lucruri le face doamna,dar domnul amenință că din când în când a mai spălat vase și a făcut mâncare.

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună dimineața!
Daca este vorba doar de salariu in ceea ce privește dobândirea bunurilor comune, soțul având un salariu substanțial mai mare, poate cere și chiar obține o cota mai mare in ceea ce privește partea sa din bunurile comune! Trebuie însă precizat că la doamne/ femei trebuie avut în vedere și treabă în gospodărie( mâncare, spălat, calcat, curățenie etc), care se va lua în considerare ca și contribuție la dobândirea bunurilor dobândite de soți în timpul căsătoriei! Daca nu le făcea doamna, sigur se plăteau astfel de servicii!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti