avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am și eu o întrebare cam incomodă! Ce drepturi are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am și eu o întrebare cam incomodă! Ce drepturi are ...

Bună ziua!Am și eu o întrebare cam incomodă!Ce drepturi are o femeie divorțată,care a lucrat pe salariu minim tot timpul.?
drepturi la viata, la pensie, la partaj ? la ce drepturi va referiti ?
si dati niste detalii.
O fi muncit pe minim pe ec, dar o fi facut si altele, a avut grija de copii , de casa, etc
Cs să primiti.un răspuns trebuie să oferiți mai multe amănunte,care este situatia,divortsti,aveti bunuri dobândite cu soțul în timpul căsătoriei ,a contribuit soțul mai mult la dobândirea acestora etc.
Despre partaj este vorba.Bunuri dobândite în timpul căsătoriei, apartament,mașini, proprietăți..... Fără copii....
Soțul având bineînțeles contribuția mai mare din cauza venitului.
Ultima modificare: Vineri, 26 Noiembrie 2021
gi-jane2, moderator
Bună dimineața!
Daca este vorba doar de salariu in ceea ce privește dobândirea bunurilor comune, soțul având un salariu substanțial mai mare, poate cere și chiar obține o cota mai mare in ceea ce privește partea sa din bunurile comune! Trebuie însă precizat că la doamne/ femei trebuie avut în vedere și treabă în gospodărie( mâncare, spălat, calcat, curățenie etc), care se va lua în considerare ca și contribuție la dobândirea bunurilor dobândite de soți în timpul căsătoriei! Daca nu le făcea doamna, sigur se plăteau astfel de servicii!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Bună dimineața.Multumesc frumos pentru răspuns.Da, toate aceste lucruri le face doamna,dar domnul amenință că din când în când a mai spălat vase și a făcut mâncare.

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună dimineața!
Daca este vorba doar de salariu in ceea ce privește dobândirea bunurilor comune, soțul având un salariu substanțial mai mare, poate cere și chiar obține o cota mai mare in ceea ce privește partea sa din bunurile comune! Trebuie însă precizat că la doamne/ femei trebuie avut în vedere și treabă în gospodărie( mâncare, spălat, calcat, curățenie etc), care se va lua în considerare ca și contribuție la dobândirea bunurilor dobândite de soți în timpul căsătoriei! Daca nu le făcea doamna, sigur se plăteau astfel de servicii!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti

Alte discuții în legătură

Partaj dupa divort buna ziua in cazul unui divort pe cale administrativa ... ileana-carmen ileana-carmen Partaj dupa divort Buna ziua In cazul unui divort pe cale administrativa la starea civila, fara copii minori, fara proprietati comune dobandite in timpul ... (vezi toată discuția)
Un teren achiziționat de către unul dintre soți înaintea ... oliver mandic oliver mandic Un teren achiziționat de către unul dintre soți înaintea căsătoriei și pe care se construiește după căsătorie o casă, în cazul unui divorț ... (vezi toată discuția)
Apartament in rate Ofelia72 Ofelia72 Bună ziua. Va rog sa ma lămuriți in următoarea problema. Fiul meu a cumpărat un apartament, mai are rate la banca(5 ani) , iar acum urmează sa se ... (vezi toată discuția)