Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un teren achiziționat de către unul dintre soți ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un teren achiziționat de către unul dintre soți înaintea ...

Un teren achiziționat de către unul dintre soți înaintea căsătoriei și pe care se construiește după căsătorie o casă, în cazul unui divorț celălalt soț poate avea vreo pretenție asupra imobilului construit pe terenul soțului consort?
Pai da, sigur ca poate, de ce sa nu poata.
Bună ziua!
Terenul fiind dobândit înainte de căsătorie( daca este platit integral!) este bun propriu al soțului care l-a achiziționat, deci nu intra în discuție la un eventual partaj!
In schimb, in ceea ce privește casa construita pe terenul respectiv în timpul căsătoriei, aceasta este -de principiu- bun comun și se împarte la partaj, in cazul unui eventual divorț!
Este însă de discutat, terenul fiind al unuia dintre soți, casa, fiind pe terenul respectiv, i se va atribui soțului care are și proprietatea terenului cu obligația de a-l despăgubi pe celălalt soț cu o suma de bani, numita sulta!
A. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Madalina Mihaela I. Moceanu, Avocat
Mulțumesc frumos doamna avocat!