Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salutare tuturor, am nevoie de un sfat, astăzi Mama ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salutare tuturor, am nevoie de un sfat, astăzi Mama mea a primit ...

Salutare tuturor, am nevoie de un sfat, astăzi Mama mea a primit de la primărie o factura în valoare de 3900 lei pentru zugravirea blocului unde locuiește ea, suma fiind undeva la 48.000 lei împarțit a venit fiecărui locatar suma de 3.900 lei.
Problema este următoarea, apartamentul este proprietate privata, Mama și nici un alt chiriaș sau proprietar nu a făcut vreo cerere în privința, că ar trebui zugrăvit blocul respectiv, pur și simplu au venit niște oameni care sau pus pe treabă, mama nici nu era acasă, ea fiind plecată nici nu știa că urmează să fie zugrăvit blocul respectiv, ieri când a ajuns acasă a constatat ca e văruit, a fost sunata astăzi de la poștă ca sa meargă să semneze și să ridice acest plic care conținea factura respectiva.
30 de ani cât a plătit chirie la primărie o singură dată nu au venit sa zugrăvească, vecinii de comun acord au văruit atât în scara blocului cât și afară, acuma apartamentele majoritatea au fost vândute de primărie, și fără să solicite nimeni vin și varuiesc pe sume enorme, fără contracte fără nimica, va rog frumos un sfat, unde să ne adresăm. Vă mulțumesc!
Daca primaria este proprietarul imobilului d elocuit,aceasta detine obligatia sa asigure administrarea si starea tehnica a partii comune de condominiu
Puteti solicita relatii la serviciul specializat din primarie unde au fost incheiate contractele de locatiune
Eu nu mai înțeleg nimica, dacă apartamentul este al meu, cum sa vină primăria și să îmi zugrăvească peretele exterior fără înștiințarea mea? E proprietarul imobilului al apartamentelor în care sunt chiriași dar în nici un caz nu are nici un drept la peretele meu, sau greșesc?

ynocentta a scris:

Daca primaria este proprietarul imobilului d elocuit,aceasta detine obligatia sa asigure administrarea si starea tehnica a partii comune de condominiu
Puteti solicita relatii la serviciul specializat din primarie unde au fost incheiate contractele de locatiune

Actul emis de catre Primaria de unde este situat imobilul respectiv se poate ataca pe calea contenciosul administrativ.
Există o procedura prealabilă obligatorie de a solicita anularea actului direct Primăriei, iar ulterior instanței.
Consultați un avocat. Costurile privind onorariul avocatial/taxe postale/taxe judiciare se pot solicita instanței pentru a vă fi restituite.
Dvs. aveti interesul de a ataca atât legalitatea, cât și temeinicia acestui act/înștiințare de plata.
Puteti solicita astfel cum am scris mai sus, detalii cu privire la obligatia dvs de plata.
Asrfel, pentru inceput va recomand să solicitați cat mai multe detalii cu privire la:
- modalitatea de alegere a firmei prestatoare;
- continutul contractului incheiat intre primărie și respectiva firma;
- daca pe langa oferta firmei prestatoare a mai fost depusă o altă/alte oferte/ă;
- dovezile de plata etc.
Cu titlu de exemplu am oferit informatiile de mai sus, pentru ca dvs. sa vă formati o idee despre ce trebuie analizat.
Cabinet avocat Clinciu Ana-Maria Mălina, Avocat
Ce are una cu alta? Aici nu este vorba de o decizie administrativă a primăriei, este vorba despre solicitarea plății unei prestații. Și cât de relevantă este legalitatea contractului dintre solicitant și prestator? Că asta sugerați dvs. să analizeze forumista, și în final eventual să ceară anularea contractului? Aici e vorba despre faptul că eu, vin și vă vopsesc gardul, fără să-mi cereți, și vă cer bani. Iar dvs., cel mai bine ar fi să-mi râdeți în nas, și să mă invitați să fac ce vreau și nu să vă agitați inutil. Punct.

Forumista trebuie să stea liniștită, să aștepte ca primăria să încerce să execute silit factura. Abia atunci poate să o conteste, in instanța ordinară, nu contencios, și să vadă în baza cărui drept primăria cere asta. Ca să o iau pe calea avocățească, forumista poate pretinde că pe pereții exteriori ai apartamentului proprietate personală, exista o pictură modernistă, executată de o tânără speranță locală care, și care fiind distrusă prin zugrăvirea nesolicitată, îi dă dreptul la daune.

Nu mai complicați lumea inutil domnilor avocați, că lucrurile nu sunt chiar atât de complicate.

Avocat Clinciu Ana-Maria Mălina a scris:

Actul emis de catre Primaria de unde este situat imobilul respectiv se poate ataca pe calea contenciosul administrativ.
Există o procedura prealabilă obligatorie de a solicita anularea actului direct Primăriei, iar ulterior instanței.
Consultați un avocat. Costurile privind onorariul avocatial/taxe postale/taxe judiciare se pot solicita instanței pentru a vă fi restituite.
Dvs. aveti interesul de a ataca atât legalitatea, cât și temeinicia acestui act/înștiințare de plata.
Puteti solicita astfel cum am scris mai sus, detalii cu privire la obligatia dvs de plata.
Asrfel, pentru inceput va recomand să solicitați cat mai multe detalii cu privire la:
- modalitatea de alegere a firmei prestatoare;
- continutul contractului incheiat intre primărie și respectiva firma;
- daca pe langa oferta firmei prestatoare a mai fost depusă o altă/alte oferte/ă;
- dovezile de plata etc.
Cu titlu de exemplu am oferit informatiile de mai sus, pentru ca dvs. sa vă formati o idee despre ce trebuie analizat.

hotumattua, utilizator
Și de ce să facă toate acestea? Ca să verifice încă o dată zicala că un nebun aruncă o piatră în lac și zece deștepți își sparg creierii să o scoată. Când primăria va face primul pas spre executarea facturii, atunci va contesta, în instanță, legalitatea pretenției. Diferendele financiare se rezolvă în instanță, nu pe holurile primăriilor ticsite cu funcționari corupți și inncompetenți. Aceștia nu știu decât de frica instanței.

ynocentta a scris:

Daca primaria este proprietarul imobilului d elocuit,aceasta detine obligatia sa asigure administrarea si starea tehnica a partii comune de condominiu
Puteti solicita relatii la serviciul specializat din primarie unde au fost incheiate contractele de locatiune