Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog ajutați-mă cu un sfat tatăl meu a decedat a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog ajutați-mă cu un sfat tatăl meu a decedat a rămas ...

Va rog ajutați-mă cu un sfat tatăl meu a decedat a rămas mama cu mine și cu un frate. Fratele nu e de acord cu taxa el lucrează în Germania ce pot face ma refer la taxa de succesiune și alta problema fratele împreună cu concubina o lovesc și înjura pe mama ce pot face mama locuiește în casa rămasă după decesul tatălui nostru iar fratele se comporta asa ca el are dreptul la tot și nu e de acord cu taxa aștept raso va mulțumesc aticipat
pana la urma unde sta fratele, in acea casa sau in Germania ?

Mama de ce nu cheama politia cand e lovita si injurata ? Mama poate cere in instanta emiterea unui ordin de restrictie si protectie si ca masura de protectie, evacuarea fratelui si a concubiei din casa.
Mai departe, incepeti procedura notariala ot a dezbate succesiunea, nu stati sa asteptati sa fie fratele de acord. Daca nu e de acord, notarul va da o incheiere cu care veti continua in instanta. Faceti si partajul, mama sau dvs cereti sa vi se atribuie si cota fratelui si sa ii dati sulta.
gi-jane2, moderator
Taxa de succesiune e o denumire eronata/ populara,de fapt trebuie să dezbateti succesiunea după tata si sa obțineți certificat de moștenitor.Daca fratele nu dorește să rezolve la notar va trebui să vă adresați unui avocat pt a rezolva în instanța..
Fratele lucrează in Germania și când vine la 3 luni acasă o agresează pe mama imp cu concubina mulțumesc frumos