Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua. eu sunt casatorita. mama vrea sa-mi cumpere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua. eu sunt casatorita. mama vrea sa-mi cumpere un apartament ...

buna ziua. eu sunt casatorita. mama vrea sa-mi cumpere un apartament fara ca sotul meu sa aiba dreptul. ce fel de act trebuie sa faca la notariat?
yly80.ilie, utilizator
Varianta 1> incheiati cu mama un contract de donatie pentru suma de bani, iar la cumparare, prezentati contractul respectiv, urmand a fi mentionat faptul ca pretul vanzarii provine dintr-o donatie (caz in care imobilul va fi bun propriu)
Varianta 2> mama sa cumpere apartamentul pe numele dansei, dupa care sa vi-l doneze dvs (bunurile dobandite prin donatie sunt bunuri proprii)
Varianta 3> incheiati cu sotul la notar o conventie matrimoniala de separatie de bunuri, dupa care cumparati dvs direct.