Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare teren .Bună ziua. Mama și fratele ei au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare teren .Bună ziua. Mama și fratele ei au moștenit un teren de 1800mp ...

Bună ziua. Mama și fratele ei au moștenit un teren de 1800mp intravilan ,conform certificatului de moștenitor. La măsurătoarea efectuată de către un cadastrist s-a constatat că suprafața împrejmuită era cu 250 mp mai mică.Pentru definitivarea documentației cadastrale expertul le-a spus mamei și unchiului că are nevoie de o declarație notarială prin care să renunțe la cei 250 mp . De curând am aflat că cei 250 mp lipsă s-ar putea afla in posesia vecinului care nu are cadastru încă. Cum se pot recupera cei 250 mp având în vedere că terenul rămas în urma declarației notariale a fost împărțit între mama și fratele ei.De preferat fără tribunal.
Odata ce au dat declaratie ca renunta la acea suprafata de teren, nu mai au ce recupera, cu sau fara proces.