Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare titlu de proprietate

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie : eu si fratele meu am fost dati in judecata de alti 3 mostenitori (frati intre ei) in sensul scoaterii tatalui meu (trecut ca mostenitor alaturi de sora sa) din titlul de proprietate emis pe o suprafata de 2759de mp teren intravilan. Tatal meu si mama acestor veri au fost frati si au decedat amandoi dar sunt trecuti pe titlul de proprietate ca si mostenitori. In anul 1977 tatal meu a dat o declaratie de renuntare in favoarea surorii sale prin care renunta la urmatoarele bunuri : 250 mp teren pentru constructie, o casa din caramida si paianta si un grajd de lemn.Suprafata de teren din titlu nu a fost mentionata in aceea renuntare pentru ca dreptul de proprietate asupra acesteia a fost reconstituit dupa 1990.
Prima infatisare va avea loc in data de 04.05.2012.
Va rog mult sa ma sfatuiti cum sa procedez mai departe si vreau sa va intreb cum a putut fi admisa de catre o instanta o astfel cerere, bazata pe un act (aceea renuntare) care nu are legatura cu suprafetele de teren pe care le mostenim acum (in baza legilor de dupa 1990)?
Va multumesc.
Daca declaratia data de tatal dvs este notariala, reclamantii vor avea castig de cauza cu siguranta: exista in acest sens o decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (nr. XI/2007), care prevede:

PENTRU ACESTE MOTIVE
In numele legii

DECID

Admit recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In aplicarea dispozitiilor art. 8 si art. 13 alin. (2) din Legea nr. 18/1991, republicata, stabilesc:

Beneficiaza de repunerea in termenul de acceptare a succesiunii numai mostenitorii care nu au acceptat succesiunea in termenul prevazut de art. 700 din Codul civil, iar nu si cei care au renuntat la mostenire.

Obligatorie, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedura civila.

Pronuntata in sedinta publica, astazi, 5 februarie 2007.

Dar v-am enumerat clar bunurile la care a renuntat tatal meu in anul 1977!!!!!!
Suprafata de teren din tittlu nici nu avea cum sa fie trecuta in certificatul de renuntare pentru ca in anul 1977 nu era in proprietatea bunicilor mei.