avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2051 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare/cumparare teren intravilan cu suprafata ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare/cumparare teren intravilan cu suprafata diferita in act proprietate fata de cadastru

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un teren intravilan.
Pe actul de proprietate al vanzatorului este trecuta o suprafata de 9000 m patrati.
Terenul este inscris in cartea funciara cu o suprafata de 10.000 m patrati conform masuratorilor cadastrale.
Atunci cand a fost facut cadastrul (masuratoarea) si inscrierea in cartea funciara, s-a facut un proces verbal de vecinatate (sau de buna vecinatate .. nu stiu exact) in urma caruia vecinii au fost de acord cu hotarele si cu masuratoarea. Deci teoretic vecinii au fost de acord ca suprafata are 10.000 m patrati.

Intrebare: dupa incheierea contractului de vanzare cumparare se va emite un nou act de proprietate pentru o suprafata de 10.000 m patrati?
Sau cumva se va trece 9000 m si trebuie sa treaca 3 ani pana cand se va putea trece suprafata de 10.000 m ?
Exista vreo problema in aceasta situatie, vreun risc care poate aparea dupa tranzactie?

Multumesc,
Catalin Smaranda
Ultima modificare: Marți, 20 Aprilie 2021
Catalin_Smaranda, utilizator

Alte discuții în legătură

Vanzare/cumparare teren intravilan cu suprafata diferita in act proprietate fata de cadastru Catalin_Smaranda Catalin_Smaranda Buna ziua, Vreau sa cumpar un teren intravilan. Pe actul de proprietate al vanzatorului este trecuta o suprafata de 9000 m patrati. Terenul este inscris ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren gresita. corectare hilda ion hilda ion Am mostenit o casa si un teren alaturat, intravilan. Intabulare facuta in 1994, cu schita cadastrala la cumpararea casei si terenului de catre parinti de la ... (vezi toată discuția)
Cadastrul vecinului intocmit gresit Silvia25 Silvia25 Va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea situatie: Vecinul meu si-a intocmit cadastrul in anul 2007 si a fost intocmit gresit deoarece punctele ... (vezi toată discuția)