Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fantana facuta de vecin pe terenul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fantana facuta de vecin pe terenul meu

Buna ziua,

As dori sa stiu daca in situatia in care mi-a fost restituit un teren care a fost nationalizat, iar pe acel teren este facuta o fantana de catre un vecin, pot sa o desfiintez? Trebuie sa anunt vreo institutie inainte de a o dezafecta? Fantana este facuta pe terenul meu, fara acte. Terenul este in Bucuresti, nici nu stiu daca este legal sa faci o fantana in oras.

Multumesc.
Inainte de a lua o hotarare ar trebui sa vedeti ce parere au vecinii si care este utilitatea acestei fantani pentru acestia, daca apa de baut este controlata de catre DSP si se emit periodic buletine de analiza.
Fiind pe proprietatea dvs. puteti sa o astupati.