avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fantana pe teren public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fantana pe teren public

Buna Ziua,

Vecinul a sapat o fantana pe un teren public,in vederea exploatarii,
Dupa o perioada de exploatare nu a fost multumit si a umpluto cu pamant,
Fara a instiinta Vecinul,Eu am procedat si am curatato apoi am exploatato,o perioada de cateva luni,din invidie banuesc,vecinul cu pricina a umplut iarasi fantana cu pamant,Eu am curatato iarasi,pentru exploatare,
Vecinul cu pricina,imi reproseaza sa-i platesc investitia,care sa cheltuit la saparea fantanii,
Am nevoie de un sfat!,Cum sa procedez legal in aceasta situatie?
Vecinul..NU detine nici un fel de document sa ateste cheltuiala pe domeniul public,ori firma cu sapatul,ci doar un martor,

Va Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 5 Iunie 2015
Voronet, utilizator
Cel mai recent răspuns: Voronet , utilizator 10:41, 6 Iunie 2015
Se poate constata că fântâna respectivă a fost executată pe domeniul public, de către vecin.
Acesta avea dreptul dat de UAT să construiască pe domeniul public?
Pe de altă parte, atâta vreme cât vecinul a făcut investiția, indiferent că a avut sau nu acordul de a construi, este echitabil, corect să solicite celor care doresc să folosească fântâna, să achite 1/2 din costurile investiției. dacă o va folosi și el în continuare și pe de altă parte are nu numai dreptul ci și obligația de a aduce terenul la situația anterioară adică să astupe fântâna. Cât timp nu ați contribuit la investiție, , are tot dreptul să o astupe.
Avand in vedere ca fantana este sapata fara documente legale din partea autoritatii locale,nu este de preferat sa staruiti a investi sau a o utiliza
Chiar daca ajungeti la o intelegere cu vecinul,autoritatea locala poate dispune la eventual control,sanctionarea dvs inclusiv dezafectarea fantanei
Vecinul,Nu detinie nici un document,Mentionez..Fantana a astupato de 2 ori(a umpluto cu pamant)apoi eu am investit si am curatato scos 3 tone de pamant din ea,
Ce drepturi m-ai are vecinul asupra fantanei atat timp cat a astupato?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iunie 2015
Voronet, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de folosinta a unei fantani madalinahiu madalinahiu in speta este vorba despre un put(fantana) de la care se alimentau cu apa 3 familii. in zona nu exista alta sursa de apa. problema care a aparut in timp este ... (vezi toată discuția)
Domeniul public Terenul aflat în afara curții casei, adică din gardul de beton până în șanț este domeniul public?Din șanț fiind drumul public.Azi , o damă și un ... (vezi toată discuția)
Se poate numi efractie? DORUSTA DORUSTA Am convenit cu vecinul sa tarusam limita dintre proprietatile noastre. Am adus topograf, a fost de acord cu accesul si pe proprietatea sa, dupa care i-am spus ... (vezi toată discuția)