Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand trebuie platiti banii de concediu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand trebuie platiti banii de concediu?

Primesc tot timpul (de ani de zile) banii de concediu in ritmul platii normale a salariului. (Adica intotdeauna luna urmatoare. Pe langa asta si cu intarziere, normal ar trebui sa primesc pe 15 al lunii urmatoare.)

Cineva mi-a zis ca ar fi ilegal sa fiu trimisa in concediu fara plata in avans a banilor de concediu. Este adevarat?

Nu castig foarte bine, asa ca as fi avut nevoie de banii respectivi. S-a intamplat nu o data ca din cauza asta sa nu pot merge in concediu si am stat acasa. (Imi aduc aminte ca in anul dinaintea pandemiei m-a infuriat foarte tare ca am prins o oferta foarte buna la o agentie de turism si n-am avut bani cu care sa platesc, exact din cauza ca nu aveam banii de concediu inca platiti.)
Din Codul muncii:
Art. 150 .
(3)Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

Faceți, de-acum, cerere pentru acești bani (întemeiată pe art. 150 din Codul muncii, puneți și baza legală) când solicitați concediul - bănuiesc că o faceți cu cel puțin câteva zile înainte.
Emilika40, utilizator
Fac cererea pana cel tarziu in ianuarie. (Asa mi s-a impus.)
Avem contabila, avem sefa departament personal, plus am mentionat problema verbal. Degeaba. Sau e rautate sau nepasare. Singurul mod care-i activeaza e actiunea in instanta, din pacate.
Exista vreo astfel de prevedere la nivel de angajator?

Fac cererea pana cel tarziu in ianuarie. (Asa mi s-a impus.)
Exista lege care prevede planificarea concediilor pina cel tarziu sfarsitul anului anterior. Deci ar trebui sa predau cererea in decembrie, dar este acceptata si in ianuarie.
Codul Muncii prevede : Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

Prin urmare, nu vad unde este acceptarea din luna in ianuarie mentionata in legislatie.