Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb destinația unui ...

Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb destinația unui apartament la parter, fără a realiza lucrări constructii/demolări. Cei de la primărie spun ca am nevoie de certificat de urbanism și implicit autorizație de construcție. Din ce am citit în legea 50/1991 republicata, am înțeles ca schimbarea de destinație fara realizarea de lucrări este exclusa de la obligația de a primi autorizație de construcție. As dori o lămurire dacă se poate. Mulțumesc anticipat!
Legea 50/1991
art.11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
.....
Asta am citit și eu în lege. Deci sa înțeleg ca am interpretat bine. Dacă nu realizez lucrări, nu am nevoie de autorizație de construcție pentru schimbarea destinației , nu?

Cornel Vasile a scris:

Legea 50/1991
art.11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
.....