avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb destinația unui ...

Bună ziua. Am o nelămurire. Vreau sa schimb destinația unui apartament la parter, fără a realiza lucrări constructii/demolări. Cei de la primărie spun ca am nevoie de certificat de urbanism și implicit autorizație de construcție. Din ce am citit în legea 50/1991 republicata, am înțeles ca schimbarea de destinație fara realizarea de lucrări este exclusa de la obligația de a primi autorizație de construcție. As dori o lămurire dacă se poate. Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cuciurean11 , utilizator 08:05, 22 Aprilie 2021
Legea 50/1991
art.11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
.....
Asta am citit și eu în lege. Deci sa înțeleg ca am interpretat bine. Dacă nu realizez lucrări, nu am nevoie de autorizație de construcție pentru schimbarea destinației , nu?

Cornel Vasile a scris:

Legea 50/1991
art.11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
.....


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare statut constructie din nerezidential in rezidential asfalttango asfalttango Buna ziua, Am intrat in posesia unei cladiri de appx 100m2 care a apartinut tatalui meu (care a decedat) ,cladire cu caracter nerezidential si ca si ... (vezi toată discuția)
Construire perete despartitor BOSKY BOSKY Buna ziua, pentru a construi un perete despartitor din BCA am.nevoie de autorizatie? (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie? Hopeless Hopeless Vreau sa stiu si eu daca pentru a-mi largi bucataria prin desfiintarea unei debarale (usa si 22 cm de perete din caramida care nu modifica structura de ... (vezi toată discuția)