avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit motocicleta 1991
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit motocicleta 1991

Am achzitionat in 1991 o motocicleta , tot in acelasi an am si vandut-o. Cumparatorul m-a asigurat ca o inmatriculeaza pe numele lui. Timp de 30 de ani nu am primit nicio instiintare de la impozite si taxe, dar acum am primit o instiintare de plata a impozitului pe motocicleta de la primarie pe numele meu, pe ultimii 30 de ani (785 lei)!!
Ce se poate face in acest moment ca factura de vanzare nu o mai gasesc.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: iongigi , utilizator 18:38, 22 Aprilie 2021
wow!!! pe 30 de ani!!!... pai doar pe ultimii 5 ani va poate cere, restul este prescris.
Dar, probabil se bazeaza [e faptul ca nu este o suma asa de mare.

Dar, sigur de acolo provine suma de bani?? poate exista alte debite neachitate de dvs. ... zic si eu!
Multumesc pentru raspuns, nu am alte debite neachitate, in aceasta suma sunt incluse si penalizarile.
Cum trebuie sa procedez sa inchid aceasta problema.

Multumesc
actiune in instanta si obtinerea unei hotarari judecatoresti... problema este ca suma este destul de mica in raport cu cheltuielile care presupun un proces.
probabil pe aceasta mizeaza si cei de la primarie.
Multumesc pentru raspuns.
Cei de la primarie s-au miscat foarte repede deorece am fost anuntat pe sms si email ca am poprire pe ajutorul de somaj. Am fost azi la banca si m-au anuntat ca ajutorul de somaj imi va fi retinut pana la achitarea datoriei.
Este normal sa-mi opreasca banca ajutorul de somaj pentru asemenea impozit ?
Ultima modificare: Joi, 22 Aprilie 2021
iongigi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La cit timp se prescrie un credit de consum fara ipoteca catre o banca privata ionutfeli ionutfeli buna seara ,va rog un sfat sa imi dati.au trecut mai mult de trei ani de la ultima rata neachitata la un credit de consum fara ipoteca,si am primit mai multe ... (vezi toată discuția)
Poprire serviciul fiscal orasanesc DonCurent DonCurent Buna ziua , am si eu o intrebare in data de 13.09.am primit un SMS prin care mi se aducea la cunostinta ca conturile mi au fost indisponibilizate din cauza ... (vezi toată discuția)
Cont bancar blocat de primarie paula392 paula392 I decursul timpului am acumulat amenzi de circulatie in valoare de 800RON ( din care o amenda de 200 RON este platita insa se pare ca nu a fost inregistrata ) ... (vezi toată discuția)