Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit motocicleta 1991
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit motocicleta 1991

Am achzitionat in 1991 o motocicleta , tot in acelasi an am si vandut-o. Cumparatorul m-a asigurat ca o inmatriculeaza pe numele lui. Timp de 30 de ani nu am primit nicio instiintare de la impozite si taxe, dar acum am primit o instiintare de plata a impozitului pe motocicleta de la primarie pe numele meu, pe ultimii 30 de ani (785 lei)!!
Ce se poate face in acest moment ca factura de vanzare nu o mai gasesc.

Va multumesc
wow!!! pe 30 de ani!!!... pai doar pe ultimii 5 ani va poate cere, restul este prescris.
Dar, probabil se bazeaza [e faptul ca nu este o suma asa de mare.

Dar, sigur de acolo provine suma de bani?? poate exista alte debite neachitate de dvs. ... zic si eu!
Multumesc pentru raspuns, nu am alte debite neachitate, in aceasta suma sunt incluse si penalizarile.
Cum trebuie sa procedez sa inchid aceasta problema.

Multumesc
actiune in instanta si obtinerea unei hotarari judecatoresti... problema este ca suma este destul de mica in raport cu cheltuielile care presupun un proces.
probabil pe aceasta mizeaza si cei de la primarie.
Multumesc pentru raspuns.
Cei de la primarie s-au miscat foarte repede deorece am fost anuntat pe sms si email ca am poprire pe ajutorul de somaj. Am fost azi la banca si m-au anuntat ca ajutorul de somaj imi va fi retinut pana la achitarea datoriei.
Este normal sa-mi opreasca banca ajutorul de somaj pentru asemenea impozit ?
iongigi, utilizator