Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conform legii 175/2020, ca sa vinzi n teren extravilan ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conform legii 175/2020, ca sa vinzi n teren extravilan agricol ...

Conform legii 175/2020, ca sa vinzi n teren extravilan agricol e nevoie de avizul de înstrăinare de la primărie (dupa ce se parcurg toți pașii prevăzută de lege).
1. Cat timp e valabil avizul?
2. Avizul se poate cere si înainte de a avea un cumpărător?
3. Daca niciunul dintre preemptorii prevazuti in lege nu isi manifesta dorința de a cumpara, terenul se poate vinde persoanei care cumpara casa si terenul intravilan si care este un orășean (adică nu locuieste in a el sat)?
Avizul final este valabil 6 luni de la data comunicării către vânzător. Avizul este valabil şi ulterior împlinirii acestui termen, dacă părţile au încheiat în perioada sa de valabilitate un antecontract sau un pact de opţiune care are ca obiect terenul agricol extravilan pentru care a fost emis.
Multumesc mult.