avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As vrea sa stiu care este impactul unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As vrea sa stiu care este impactul unui contract de ...

Buna ziua,
As vrea sa stiu care este impactul unui contract de separare de bunuri dupa moartea unuia dintre soti? Daca am un contract de separare de bunuri cu sotul, prin testament pot lasa casa la cine vreau sau sotul are o cota parte obligatorie?

Multumesc,
Codruta
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:06, 25 Aprilie 2021
Convențiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.
Soțul va moșteni o cotă din bunurile dvs si ramane moștenitor rezervatar, indiferent de conventia matrimonială.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref. moșteniri și rezervatari im82 im82 Bună seara, Ref. moșteniri În cazul decesului unuia dintre soți, într-o familie care nu are copii, chiar dacă există un testament în beneficiul ... (vezi toată discuția)
Am o situatie spun eu un pic speciala si as dori sa stiu care ... alice65 alice65 Am o situatie spun eu un pic speciala si as dori sa stiu care sunt drepturile fiecaruia in cazul decesului sotului pentru a evita orice fel de hartuire in ... (vezi toată discuția)
Mostenire in caz de deces ContSters458678 ContSters458678 Eu dețin o garsoniera pe numele meu achiziționata înainte de căsătoaria cu soțul meu. avem si un copil impreuna. intrebarea mea este daca eu se ... (vezi toată discuția)