Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As vrea sa stiu care este impactul unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As vrea sa stiu care este impactul unui contract de ...

Buna ziua,
As vrea sa stiu care este impactul unui contract de separare de bunuri dupa moartea unuia dintre soti? Daca am un contract de separare de bunuri cu sotul, prin testament pot lasa casa la cine vreau sau sotul are o cota parte obligatorie?

Multumesc,
Codruta
Convențiile matrimoniale nu modifica regulile in materie succesorala.
Soțul va moșteni o cotă din bunurile dvs si ramane moștenitor rezervatar, indiferent de conventia matrimonială.