Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă , intr-un contract de credit , creditorul a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă , intr-un contract de credit , creditorul a înregistrat ...

Dacă , intr-un contract de credit , creditorul a înregistrat contractul (titlul executoriu) în RNPM ( potrivit Legii nr.196/2020), însă a cesionat ulterior creanța unui recuperator de creanțe, care a demarat executarea silită, noul creditor ( recuperatorul) trebuie la rândul său să o inscrie in RN sau rămâne valabilă înscrierea făcută de cedent?
Buna ziua!
Noul creditor avea obligația să notifice cesiune de creanță debitorului, în situația în care nu a făcut acest lucru executarea silită este nulă și trebuie formulată o contestație la executare în acest sens!
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns !

In orice caz , consultand lista titlurilor executorii inscrise in RNPM, in speta respectiva nu a existat nici o inscriere ( nici din partea creditorului initial cedent , nici din partea noului creditor cesionar !
Ma gandesc ca si acesta poate constitui un motiv pertinent de contestatie la executare ;
Este adevarat ?
Daca raspunsul este afirmativ, ma intereseaza sa stiu daca aceasta inscriere este necesar sa fie facuta si de catre cesionarul care a cumparat creanta , chiar daca inscrierea a fost facuta de catre cedent , inaintea cesionarii ?
Cu multa stima
Dănuț-Adrian, utilizator