Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Situatie loc de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Situatie loc de munca

situatie loc de munca

Un muncitor un varsta de 60 de ani, suferind de diabet insulino dependent, (nu l-a declarat la angajare la medicul de medicina muncii) , a avut o cadere de glicemie in aceasta dimineata,la vestiare la inceputul programului.a fost chemata salvarea si a ajuns la urgente. a fost externat acum ,la ora 13, pe picioarele lui. Intrebare, trebuie comunicat evenimentu la ITM? Multumesc
Orice eveniment produs in timpul desfasurarii programului de munca se comunica la ITM si se cerceteaza de catre angajator pentru respectarea prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
In urma cercetarii evenimentului produs se stabilesc masuri si termene. In cazul prezentat trebuie refacuta fisa de aptitudine a salariatului, iar medicul specialist de medicina muncii sa ceara copie dupa fisa medicala de urmarire a salariatului aflata la medicul de familie. Insulina se poate ridica din farmacie numai cu reteta cu regim special.