Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosar pensie

In luna august voi iesi la pensie de drept.Am 32 ani lucrati in Romania si 3 ani in Austria..Ce acte trebuie sa am pt a demonstra anii lucrati in Austria??Va lua legatura Casa de pensii din Romania cu cei de dincolo??Care este procedura??As dori da am pregatite din timp actele necesare.
Multumesc!!
Iulia C, utilizator
Cererea de pensie, insoţită de documentele doveditoare, se depun la instituţia de asigurări sociale de domiciliu; aceasta va transmite în celălalt stat documentele necesare în vederea stabilirii drepturilor de pensie .

Actele necesare pentru înscrierea la pensia pentru limită de vârstă
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc foarte mult!!