Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Deces Buna ziua! Sotul meu a decedat si are imprumut ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Deces Buna ziua! Sotul meu a decedat si are imprumut la ifn. Ce se ...

Buna ziua! Sotul meu a decedat si are imprumut la ifn. Ce se intampla cu aceste credite? El este titularul imprumuturilor,eu am doar venituri sporadice.
maria1503, utilizator
Dacă dezbateti succesiunea de pe urma soțului o sa preluați si datoriile acestuia.Daca datoria la ifn e mai mare decat masa succesorala/,bunurile defunctului nu acceptati succesiunea.
Daca creditul are atasata o asigurare de viata cu risc de deces, atunci creditul se stinge, in cele mai multe cazuri. De asemenea, cei care nu vor sa se impovareze cu un credit care nu e al lor, atunci pot renunta de tot la mostenire.