Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum obtin hotararea cu mentiunea definitiva?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum obtin hotararea cu mentiunea definitiva?

Pentru a obtine o hotarare a judecatoriei cu mentiunea definitiva, este nevoie sa depun o cerere, taxa de timbru 5 lei si o copie a hotararii sau hotararea in original (sau nici original, nici copie)? Ma poate lamuri cineva, va rog?
Ori este nevoie de o a doua taxa de timbru (0,2 lei/pagina daca depun copia hotararii si nu originalul)?

Daca formulez cererea prin posta, este nevoie de plic autotimbrat?

Cu multumiri
Puneti exemplarul pe care l ati primit prin posta si taxa de timbru de 5 lei , plus plic autoadresat si timbrat spre a putea sa va fie transmisa prin posta legalizarea.
Va multumesc pentru informatii.