avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pierdere partaj prin neprezentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pierdere partaj prin neprezentare

Se poate pierde un bun imobil intr-un proces de partaj prin neprezentare?
Cel mai recent răspuns: claudia.jucan , utilizator 10:09, 29 Aprilie 2021
Nu este nevoie să va prezentati este nevoie să va aparati sa angajați av,să formulati întampinare,să administrati probe.etc.Daca nici atunci când riscati să pierdeți sume importante de bani nu aveti de gând să faceti demersurile enumerate cand să o faceți?
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Da, avocatul este suficient la.proces.
Asa scăpați de stresul cu procesul.
eu sunt cea care initiaza procesul. ma interesa ce se intampla in cazul in care cealalta parte nu se prezinta si/sau nu depune intampinare, daca poate pierde prin pasivitate.
Avocatii mai mereu își doresc sa se judece în lipsa partii adverse...
La partaj nu pierde dreptul dar reclamantul are șanse sa obțină ce vrea mai ușor decât dupa o judecata contradictorie.
Insa, cine nu știe sa inițieze procedura poate bloca procesul singur și sa piardă și banii dati pe taxe la stat.
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu pierde din ce i se cuvine, dar daca nu opune rezistenta, partajul se va face dupa cum doriti, adicadaca vreti dvs casa si sa ii dati sulta, e mai usor daca nu se opune.

Alte discuții în legătură

Divort Cris-tim Cris-tim Buna ziua. Soțul meu a depus actele de divorț, însă eu nu sunt de acord cu divorțul. Menționez ca avem si un copil de 3 ani. Se poate face ceva dacă nu ... (vezi toată discuția)
Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am ... aura19731991 aura19731991 Ma poate obliga fostul soț sa ii dau 10.000 euro dacă nu am banii?neavând partaj făcut și fiind divorțată de 7 ani. (vezi toată discuția)
Partaj judiciar stefan25 stefan25 Buna ziua. Am primit o citatie intr-un proces civil, in caliate de parat,pentru partaj judiciar. Acum intrebarile.. 1) Cu ce ma ajuta o intampinare(eu plec ... (vezi toată discuția)