Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pierdere partaj prin neprezentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pierdere partaj prin neprezentare

Se poate pierde un bun imobil intr-un proces de partaj prin neprezentare?
Nu este nevoie să va prezentati este nevoie să va aparati sa angajați av,să formulati întampinare,să administrati probe.etc.Daca nici atunci când riscati să pierdeți sume importante de bani nu aveti de gând să faceti demersurile enumerate cand să o faceți?
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Da, avocatul este suficient la.proces.
Asa scăpați de stresul cu procesul.
eu sunt cea care initiaza procesul. ma interesa ce se intampla in cazul in care cealalta parte nu se prezinta si/sau nu depune intampinare, daca poate pierde prin pasivitate.
Avocatii mai mereu își doresc sa se judece în lipsa partii adverse...
La partaj nu pierde dreptul dar reclamantul are șanse sa obțină ce vrea mai ușor decât dupa o judecata contradictorie.
Insa, cine nu știe sa inițieze procedura poate bloca procesul singur și sa piardă și banii dati pe taxe la stat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu pierde din ce i se cuvine, dar daca nu opune rezistenta, partajul se va face dupa cum doriti, adicadaca vreti dvs casa si sa ii dati sulta, e mai usor daca nu se opune.