Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dupa moartea ambilor parinti, casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dupa moartea ambilor parinti, casa parinteasca este ...

Buna ziua!

Dupa moartea ambilor parinti, casa parinteasca este ramasa mostenire celor doi copii, frate si sora, ambii casatoriti. Cei doi au facut un act de dezmembrare, iar sora a cedat partea ei de casa fratelui, nefacand insa contract de vanzare cumparare sau alte acte de acest gen. Dupa un timp fratele moare iar mai apoi moare si sotia acestuia, cei doi neavand niciodata copii.

Cui ramane casa parinteasca si in ce procentaj?
Ce inseamna mai exact ca a "cedat"?
Este un termen atat de vag...

raluk0207 a scris:

Ce inseamna mai exact ca a "cedat"?
Este un termen atat de vag...

Adica s-a facut un act de dezmembrare si cei doi frati au impartit mostenirea, casa si alte proprietati, sora lasandu-i fratelui casa iar ea luand alte proprietati. Nu s-a facut act vanzare-cumparare.
Scuze pentru neclaritate.
Adică au făcut un partaj.
Dacă fratele nu a avut copii, bunurile care i-au revenit la partaj, se vor împărți între sotie (1/2) si sora (1/2).
Mai departe, jumătatea sotiei va reveni rudelor acesteia (părinți, frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veti primari)
Ok, si daca sora vrea sa cada de comun acord pentru vanzarea acelui imobil, cu ce rude trebuie sa se inteleaga? Are nevoie de acordul tuturor rudelor mentionate de dvs?

raluk0207 a scris:

Adică au făcut un partaj.
Dacă fratele nu a avut copii, bunurile care i-au revenit la partaj, se vor împărți între sotie (1/2) si sora (1/2).
Mai departe, jumătatea sotiei va reveni rudelor acesteia (părinți, frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veti primari)

cu mostenitorii ei. poate are frati in viata, poate nu are , poate a fost singura la parinti, poate are parinti, poate nu... asta dvs stiti.
gi-jane2, moderator