avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dupa moartea ambilor parinti, casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dupa moartea ambilor parinti, casa parinteasca este ...

Buna ziua!

Dupa moartea ambilor parinti, casa parinteasca este ramasa mostenire celor doi copii, frate si sora, ambii casatoriti. Cei doi au facut un act de dezmembrare, iar sora a cedat partea ei de casa fratelui, nefacand insa contract de vanzare cumparare sau alte acte de acest gen. Dupa un timp fratele moare iar mai apoi moare si sotia acestuia, cei doi neavand niciodata copii.

Cui ramane casa parinteasca si in ce procentaj?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 07:57, 1 Mai 2021
Ce inseamna mai exact ca a "cedat"?
Este un termen atat de vag...


raluk0207 a scris:

Ce inseamna mai exact ca a "cedat"?
Este un termen atat de vag...


Adica s-a facut un act de dezmembrare si cei doi frati au impartit mostenirea, casa si alte proprietati, sora lasandu-i fratelui casa iar ea luand alte proprietati. Nu s-a facut act vanzare-cumparare.
Scuze pentru neclaritate.
Adică au făcut un partaj.
Dacă fratele nu a avut copii, bunurile care i-au revenit la partaj, se vor împărți între sotie (1/2) si sora (1/2).
Mai departe, jumătatea sotiei va reveni rudelor acesteia (părinți, frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veti primari)
Ok, si daca sora vrea sa cada de comun acord pentru vanzarea acelui imobil, cu ce rude trebuie sa se inteleaga? Are nevoie de acordul tuturor rudelor mentionate de dvs?

raluk0207 a scris:

Adică au făcut un partaj.
Dacă fratele nu a avut copii, bunurile care i-au revenit la partaj, se vor împărți între sotie (1/2) si sora (1/2).
Mai departe, jumătatea sotiei va reveni rudelor acesteia (părinți, frati/surori, nepoți de la frati/surori, unchi/matusi, veti primari)

cu mostenitorii ei. poate are frati in viata, poate nu are , poate a fost singura la parinti, poate are parinti, poate nu... asta dvs stiti.
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Succesiune-rog raspuns montecarlobaby montecarlobaby Buna ziua . As avea o intrebare. Parintii mei au mai multe imobile . Suntem 2 frati: eu si sora mea. Sora mea este casatorita . Parintii au facut contract de ... (vezi toată discuția)
Cum se împarte moștenirea? MContender MContender În situația în care unu dintre părinți decedează cum se împarte moștenirea primită de ei după părinți lor? Detalii: În cazul în care există o ... (vezi toată discuția)
Succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii larat larat Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii. Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a ... (vezi toată discuția)