avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

Divortul s-a pronuntat cu acordul partilor si incredintarea copiilor mamei.
Apartamentul este bun comun cu contributia exclusiva a sotului insa, demonstrabila prin acte, respectiv prin vanzarea unui alt apartament bun propriu al sotului, si achizitia cu achitarea diferentei de catre acesta printr-un credit.
In cazul unui proces de partaj ce sanse am sa nu mai primesc nimic ? Masina, chiar daca este considerata masa partajabila, odata pronuntata sentinta definitiva de divort , se poate instraina fara a mai face obiectul partajului ?
In ce masura conteaza copii in procesul de partaj, tinand cont ca ancheta sociala a fost facuta in apartamentul bun comun.
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2010
sictiran, utilizator
Cel mai recent răspuns: dia_dia45 , utilizator 13:49, 23 Iulie 2014
Va fi individualizata o cota parte din dreptul de proprietate cu privire la acel bun imobil.
Prin urmare, veti fi despabugita prin plata unei sulte.
Masina constituie obiectul partajului.Chiar daca este instrainata, fara consimtamantul dumneavoastra, sumele de bani obtine din vanzarea acesteia vor lua locul acestui bun comun (opereaza o subrogratie reala- o inlocuire).

Sau , avand in vedere ca lipseste si consimtamantul celuilalt copartas , un asemenea act poate fi desfiintat.(in termen de 3 ani de la perfectare)
Stoica Ioana a scris:

Va fi individualizata o cota parte din dreptul de proprietate cu privire la acel bun imobil.


eu sunt sotul :D si toate investitiile au fost facute de mine si de parintii mei.
Masina pot sa o vand cu 50 de lei, teoretic ? Sentinta de divort este definitiva.
Intreb deoarece sotia nu doreste sa fie depagubita la notar, conform cererilor sale de natura pecuniara. Chiar am acceptat orice suma, cu conditia de a trece apartamentul pe numele meu. Intre timp, se pare ca s-a razgandit. Ii e cald si bine. Pot sa cer doar partajul apartamentului ? Trebuie sa platesc taxa de timbru ?
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2010
sictiran, utilizator
Daca divortul este definitiv si irevocabil partajul se poate face fie pe cale amiabila la notar, un pic mai ieftin, fie pe cale judecatoreasca in instanta, mai scump.
Daca nu va intelegeti asupra cum sa se imparta bunurile numai instanta va poate ajuta. Daca creditul a fost contractat in timpul casatoriei in instanta se poate considera contributia comuna, a ambelor parti, cu conditia ca si sotia sa poate face dovada ca a avut venituri, adica a lucrat, sau a avut anumite sume de bani.
Daca la apartament a contribuit in mare masura sotul + creditul impreuna achitat de ambii soti+ in functie de cati ani a durat casnicia, amenajarea, mobilarea apartamentului in timpul casatoriei, instanta poate decide care sot in ce procent primeste din apartament. Iar daca se ajunge la partajare in instanta ar fi bine ca sotul interesat sa aduca si actele masinii, sau sa pomeneasca de ea, pt. ca daca e achizitionata in timpul casatoriei ...se supune partajului.
In ceea ce priveste faptul ca mama sa primeasca mai mult pt. ca raman copii la ea, nu cred. Probabil s-a stabilit pensie alimentara si aceasta este pt. copii.
Sfatul meu sa va intelegeti amiabil, realist, daca nu ... instanta.
Puteti cere doar partajarea unui bun. Pentru restul veti face alte procese apoi?
La depunerea oricarei actiuni aceasta trebuie timbrata corespunzator, altfel se respinge. Si da trebuie sa platiti taxa de timpbru la depunere, eventual in final puteti cere sa i se impute celeilalte parti cheltuielile de judecata, daca tot nu vrea pe cale amiabila sa iasa din indiviziune.
.
Si da trebuie sa platiti taxa de timpbru la depunere, eventual in final puteti cere sa i se impute celeilalte parti cheltuielile de judecata, daca tot nu vrea pe cale amiabila sa iasa din indiviziune.


@manuela bernat
Cheltuielile de judecata cu privire la un partaj sunt suportate de catre ambii coindivizari.(nu pot fi cerute in integralitate)

Alte discuții în legătură

Partaj cri_xtina cri_xtina Sunt in divort de sotul meu,pe 21 mai am termen.As vrea sa stiu in caz de partaj daca sotul poate avea pretentii asupra apartamentului detnut dinainte de ... (vezi toată discuția)
Divort Julia24 Julia24 Buna ziua. In cazul unui divort, cum se face partajul? Eu sunt casatorita de un an si jum. Eu doresc sa divortez pentru ca nu mai functioneaza deloc... Avem ... (vezi toată discuția)
Impartire bunuri comune  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Sunt in divort si dupa ce voi termina divortul voi deschide o actiune de partaj. Am discutat cu fosta sotie si aceasta sustine ca nu o poate da nimeni afara ... (vezi toată discuția)