Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... stie cineva?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

stie cineva?

In primul rand tuturor moderatorilor , colaboratorilor si celor care participala acest forum un sicer si calduros LA MULTI ANI.
Am dori sa va intrebam daca adunarea generala din cadrul unui ong doreste sa schimbe statutul si actul const. , acest lucru stim ca este posibil doar printr-un act aditional. Vom face 2 astfel de acte, unul pentru statut si altul pentru actul constitutiv? Am mers azi la un notar si nu ne-a putut oferi aceasta informatie si nu stim unde sa ne interesam.
Imi cer scuze dar am trecut mesajut intr-un capitol gresit, sa nu fie cu suparare la moderatori.
Cu stima
Ignat Monica
Se face un singur act aditional, act aditional nr. ... 1 (probabil) la XX (numele ong).
NU se specifica act aditoinal la ... statut sau act constitutiv.
Actul constitutiv este exprimarea vointei de constituire, iar functionarea unei entitati se face in baza statutului. Oricum in ambele sunt cuprinse cam aceleasi lucruri.
Se face act aditional si apoi un act constitutiv actualizat!
multumim mult de raspuns!
Sunt acte diferite, asadar se face 2 acte aditionale ... unul pentru statut si altul pentru actul constitutiv al ONG-ului.