Forum Discuţii juridice Executare silită Bună seara! In ce măsură ajuta Legea nr.196/2020 pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună seara! In ce măsură ajuta Legea nr.196/2020 pe contestatorul ...

Bună seara! In ce măsură ajuta Legea nr.196/2020 pe contestatorul unei executări silite , in sensul invocării de către acest contestator a faptului că nu s-a efectuat de către creditor înregistrarea titlului executoriu (contractul de credit) în RNPM ?
Poate fi invocată lipsa acestei operațiuni de înregistrare în contestația la executare silită ?
Inregistrarea in RNPM are efect de opozabilitate fata de terti, nu fata de partile din contract. In consecinta, daca sunteti parte in contractul de credit, lipsa inregistrarii nu este motiv de contestare a executarii silite.
Va multumesc pentru raspuns !
De asemenea, va rog sa ma lamuriti ce inseamna sintagma "anularea executarii silite insasi" ? Se refera la executarea silita in integralitatea ei , cuprinzand actele de executare , incheierea de incuviintare a executarii silite , popriri pe conturile bancare etc ?
...de asemenea , referitor la prima mea intrebare , eu ma gandisem ca se pot invoca dispozitiile art.4 alin.(3) din Legea nr.196/2020 pentru modificarea si completarea Legii nr.297/2018 : "Inscrisurile sub semnatuira privata, care, potrivit legii, sunt valabil incheiate si au caracter de titlu executoriu, pot fi puse in executare numai sub conditia inscrierii in Registru".
Va multumesc anticipat !