Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conducerea asociatiei de proprietari pune termene ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conducerea asociatiei de proprietari pune termene abuzive de ...

Conducerea asociatiei de proprietari pune termene abuzive de plata a cotelor de intretinere.
La blocul unde locuiesc, termenul scadent de plata al intretinerii este de 20 zile, desi in legea 196/2018 art 77 se specifica 30 de zile. Poate fi considerat acest fapt abuz?
Va multumesc!
Buna ziua..Nimeni nu e mai presus de lege. Deci nici presedintii sau administratorii de bloc. Primariile ar trebui sa le verifice mai strict, activitățile dar nu o fac.. Din pacate fac cam ce vor.Sanatate.
Buna ziua,
Nu este nici un abuz ca termenul de plata sa fie de 20 de zile, in lege se specifica "maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării".
Ba este, daca se vor calcula penalitati dupa 20 de zile. Termenul de 20 de zile e "mostenit" din vechea lege a asociatiilor de proprietari, care s-a abrogat din 2018. Sensul celor 2 teremene de 30 de zile, de la art. 77 (alin. 1 si 2) din legea 196/2018 este ca proprietarul nu poate depasi acele termene, in caz contrar poate fi penalizat.
latka, moderator
Sesizati oficial presedintele de asociatie sa respecte si sa aplice neconditionat dispozitiile in vigoare
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu gasiti intelegere,sesizati oficial serviciul specializat din prinarie
Am sesizat administratia si mi s a raspuns ca penalitatile incep dupa 50 zile de la afisare, caci asa s a decis.
Legea nu e clara in acest sens, lasa loc de speculatii.
Va multumesc pt raspunsuri.