Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Modificarea statutului unui ONG.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Modificarea statutului unui ONG.

Buna ziua
Am o speta legata de modificarea statutului unui ONG.
Vice-presedintele se va retrage, in locul acestuia se doreste inlocuirea cu membrul fondator care in prezent se afla pe pozitia activitatii de control (nu este in consiliul directoral, fara drept de vot). Iar pe pozitia activitatii de control se doreste punerea unui nou membru.
Care este ordinea corecta a schimbarilor? Se poate face o singura hotarare AGA? Este nevoie de un notar (din ce am citit legea s-a actualizat in 2020)?
Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Legea nu mai obliga sa fie autentificate notarial sau atestate avocatial actele ONG decat in anumite cazuri exceptionale. Vicepresedintele demisioneaza, functia se declara vacanta. Cenzorul isi anunta si el demisia, fumctia se declara vacanta. Se face sedinta de AG avand pe ordinea de zi alegeri pt functia de vicepresedinte si pt functia de cenzor. Se opereaza apoi prin Judecatorie modificarile respective, conform procedurii de modificare a Statutului, caci lista componentei organelor de conducere si control este parte din Statut odata cu modificarile de legislatie din decembrie 2020 care au eliminat Actul Constitutiv.